Parti Tabelaları
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2565  |  Puan: Henüz oy verilmedi  |  30 Mayıs 2007
 
PARTİ TABELALARI

 

 

      Şu son ayda olan bitenden yola çıkarak, biri kalkıp da parti tabelalarının hikâyesini yazmaya yeltense hiç şüphe yok, insan duygu ve düşüncelerinin bütün kıvrımlarından, bütün helezonlarından, bütün dar ve geniş geçitlerinden geçecek, zaman zaman kızgınlığı doruklara tırmanacak, zaman zaman hüzünlenecek, zaman zaman da gülecek, belki kahkahalar atacaktır.

      Tabelaların hikâyesi, partilerin ve partililerin hikâyesi kadar dikkat çekicidir. Özellikle son zamanlarda, parti tabelalarının başından geçenler bir hayli ilginç.

       Mayıs ayı içinde, kapandı kapanacak vaziyette olan Anavatan Partisi’nin Mardin’de tabelası söküldü ve çöplüğe bırakıldı. Çöplükteki tabelanın medyaya yansıyan resmindeki hüzün ve öfke, millete sırtını dönen siyaset adamına verilen en trajik cevaplardan biri olsa gerekti. Yan yatmış tabela, eğilip bükülmüş siyasetçinin halini sergilemekte. Parti Genel Başkanı bu trajik manzaradan gerekli dersi çıkardı ve partisini kapatmaya karar verdi. Belli ki çok üzülmüş, çok yaralanmış. Şimdi binlerce tabela, Mardin’deki tabelanın akibetini paylaşacak. Milletin gönlünde ölen, daha doğrusu ölü hale getirilen bir partinin tabelası, demek ki partinin kendisinden de evvel çöp tenekesini boylayabilirmiş. Yoksa nice ölü partinin tabelası, zaman zaman millete gülümsemeye devam etmektedir, görüyoruz.

       Mehmet Ağar’ın DYP’si de kapandı, tabelalar sökülüp atıldı bir gecede. Binlerce tabela şimdi nerde acaba? Ne bir uğurlama töreni, ne bir vedâ nutku… Partiler önce kendi tabelalarına karşı vefâsız anlaşılan. İşin ilginç yanı, sanki bu tabelaların yerine asılan yenileri de çok uzun bir süre geçmeden yerlerinden sökülecek gibi görünüyor. DYP adının ele geçirilmesi sırasında Demirel’in adamları ile Ağar’ın adamları arasında kopan gürültü patırtı, Demokrat Parti’nin bizzat onu kuranlar tarafından bir hülle partisi olarak görüldüğünü ortaya koymaktadır. Bir şey daha anlaşılıyor ki, o da, Mehmet Ağar ile Erkan Mumcu arasındaki ilişkide bir imtizaç bozukluğunun varlığıdır. Bu durum, kısa bir zaman sonra, herkesi kendi yoluna sevkedecektir. Sanıyorum milletimiz bunu çok derinden kavradığı için Demokrat Parti’ye teveccüh göstermemiştir. Aradıklarını bulamayanlar ve umduklarına erişemeyenler hınçlarını ve öfkelerini hiç şüphesiz tabelalardan çıkaracak yine. Zavallı tabelalar…

       Dakika farkıyla DYP adını elinden kaçıran Mehmet Ağar, yeni partisi Demokrat Parti’ye inanmadığını zımnen söylemiş olmaktadır. Erkan Mumcu ise, şimdiden rahatlıkla söylüyorum, bu partiye zerre kadar inanmamaktadır. Aslında siyasî hayatı bize, Erkan Mumcu için partinin çok önemli olmadığını anlatmaktadır. Genel Başkanı olduğu partinin tabelaları çöplüğe atıldığı gün ona düşen, siyaset dünyasını derhal terk etmesiydi… Yoksa tabelaların ne suçu vardı?..  Çöplükte olması gereken tabelalar mıydı?

       Demokrat Parti’nin deposunda Doğruyol Partisi’nin tabelaları duracaktı galiba. Demirel buna izin vermedi… Birleşmenin, bir araya gelmenin, bir olmanın bu kadar zayıf, bu kadar yanlış, bu kadar bölük pörçük, bu kadar milletin ne beklediğinden uzak ve en önemlisi bu kadar samimiyetsiz olduğu vaki değildir siyasî hayatımızda. Bir partiye karşı olmaktan başka payda bulamayan demokrat ikili, siyasetten büyük pay alma hayali içinde, ama bir hayli telaş, bir hayli sinir, bir hayli şaşkınlık ile birlikte…

       Sol cenahtaki tabelalar ise başka bir vaziyette… Çakıldı mı çakılıyor, hiç yerinden kımıldatılmıyor, santim hareket ettirilmiyor… Yağmur, çamur, toz, toprak, kâr etmiyor… Onların da derdi, çivi gibi milletin gözü önünde durmak, görenin bakışlarını az ya da çok korkutmak, şöyle ya da böyle tehdit etmek… Aslında onların da suçu yok. Millete tahammül edemeyenler, milletin içine giremeyenler, millete katılamayanlar, bu tabelaları birer kötü gözcü gibi dikivermişler milletin gözü önünde..

        Zavallı parti tabelaları…

                                                                                                    Necat Çavuş


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link