*FLAŞ! FLAŞ! FLAŞ Ankara'da Anzavur İsyanları
Kategori: Güncel  |  Okunma: 3272  |  Puan: 7  |  26 Nisan 2007
 
ANKARA’DA ANZAVUR İSYANLARI

           

            Millî Mücadele yıllarıdır; topraklarımız işgal edilirken ihanet kol gezmektedir. İhanetin de bir bedeli vardır. Bu bedel genellikle İngilizler ve dönemin İstanbul sermayesi tarafından hainlere para olarak ödenmektedir. Meclis açılmak üzeredir; Kuva-i Milliye artık halk iradesini Meclis’e dönüştürme adımını atmaya karar vermiştir.

            Bu milletin iradesinin teşkilatlanması ve organize olması en çok İngilizleri ve dönemin İstanbul Sermayesini rahatsız eder. Hainin adı konur:Ahmet Aznavur. Para ise para, silah ise silah, cephane ise cephane… Yeter ki Meclis toplanmasın!

            Bir yanda Meclis’i toplamak için gecesini gündüzüne katan Gazi Mustafa Kemal ve Kuva-i Milliyeciler; diğer yanda Meclis’in toplanmasını engellemek için oluk oluk para akıtılan Ahmet Aznavur. Meclisin toplanması engellensin de bedeli ne olursa olsun İngilizler ve İstanbul Sermayesi para akıtmaya and içmiştir.

            Aslında Ahmet Aznavur da bir zamanlar kendisini halkının kurtuluşuna adamış bir Osmanlı Subayıdır. Binbaşı rütbesine kadar yükselmiş; İstanbul, Kütahya, Konya gibi şehirlerde Jandarma Tabur Komutanlığı yapmıştır. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Teşkilat-ı Mahsusa’ya alınır. Paranın ve vaadlerin tahrikiyle ihanet kuşanır bir süre sonra İngilizlerin ve İstanbul Sermayesinin lehine ve yanına iki hain daha alır Ahmet Aznavur:Gavur İmam ve Şah İsmail. Üçlü çetenin tek amacı vardır:Aldıkları paranın bedeli olarak Meclisin toplanmasını engellemek.

            Ankara Hükumeti tarafından 15 Nisan 1920’de Aznavur İsyanı bastırılır ve 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclis’i toplanır.

            Peki nereden aklıma geldi bu Aznavur İsyanları derseniz; 27 Nisan Cuma günü Cumuhurbaşkanlığı Seçimi için Meclis’in açılmasını engelleme çabalarının geldiği noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Meclisin toplanması için 367 vekilin katılımı gerekiyor. Bu sayıya ulaşılmaması için bazı milletvekillerine para teklif edildiği ve toplantıya katılmamaları konusunda İngilizler ve İstanbul Sermayesinden daha bonkör davranıldığı söylentileri kulaktan kulağa dolaşmaya başladı. Meclisin toplanmasını engellemenin bedeli yine para ve vaadler!

            Eğer kulağımıza gelenler doğru ise, şimdiden şunu söyleyeyim:Bu meclis er veya geç Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı seçecektir; olan yine hainleri finanse etme gayretinde olanların parasına olacaktır. Sayıları ne kadar artar ise artsın, bu ülkede hainlerin sayısı devamlı azınlıkta olmuştur.

 

                                                                                             Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış


Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link