İdealizmden Materyalizme Uzanan Serüvenimiz
Kategori: Siyaset  |  Okunma: 2286  |  Puan: 8  |  09 Nisan 2007
 
 
 
İDEALİZMDEN MATERYALİZME UZANAN SERÜVENİMİZ

 

            Geldiğimiz noktayı izah açısından bir örnekle konuya girmek istiyorum. Verilen eğitim yeterliydi veya değildi; doğru bilgiler veriliyordu veya verilmiyordu ama bir şey çok açıktı: yıllar önce Erzurum’un bir köyündeki fakir çiftçi, oğlunu medrese tahsili için Palu’nun herhangi bir köyüne gönderiyordu. Bu medreselerde karın tokluğuna ilim tahsil edilirdi.* Öyle bir tahsil süresi ki, talebe hocasına yetişinceye kadar süren bir tahsil. İmkânları sınırlı, karın tokluğuna yetecek beslenme, babası tarafından “eti senin kemiği senin” hocasına teslim edilmiş bir talebelik.

            Bu baba, oğlu okuyup da meslek sahibi olup para kazansın düşüncesinden uzak, tek bir amaç için “oğlum adam olsun, insanlara faydalı ve salih evlat olsun”. Talebenin ise tek bir amacı var, “ilim tahsil etmek, hocasına yetişmek”

            Buram buram idealizm, buram buram iman, buram buram ülkü.

            O günlerin üzerinden çok zaman geçmedi ama bu kısa zaman çok şeyimizi alıp götürdü. Liberalizmin değerlerimizi yalayan dalgaları değil, materyalizmin parçalayan dalgalarıydı bu kısa zaman diliminde bizden kopup gidenler. Hiç farkında olmadan, bir anda yitirdik erdemlerimizi. Halbuki o günden bu güne ulus olarak yaşadıklarımız, bizi daha bir idealist yapmalıyken daha bir maddeci olduk. Son 150 yıl içerisinde materyalistlerin mağdur ettiği ulusun çocukları olarak idealizme dört elle sarılmamız gerekirken, hücrelerimize kadar maddeyi zikreder olduk.

            Artık her baba, evladına en iyi para kazandıracak mesleklerin ve diplomanın peşinde. Amaç tek “para kazanmak”; babalar çocuklarına iyi bir geleceğin sırrını sürekli fısıldıyor:Para.

            Leş gibi kokan materyalizm, leş gibi kokan şirk, leş gibi kokan bencillik.

            Acaba milyonlarca kitap okusak,  madde ve onu algılayış biçimimizde bir değişiklik olur mu artık! Parayı, makamı ve ilmi bir araç kılabilir miyiz idealizme? Veya dualarımızda da olsa ulusumuz ve insanlık için bir-iki temenniye yer verebilir miyiz?

            Komünizmi, materyalist ve tanrı tanımaz olduğu için reddeden ve bu ideolojiyi topraklarımıza sokmayan insanımız, bugün bir komünistten daha fazla materyalist olduğunun farkında bile değildir. Her şeyin  ve hatta ilmin dahi “fayda-maliyet teorisi”ne göre algılandığı bir hayatın materyalist, şirk ve bencillik olduğunu hangimiz fark edebiliyoruz ki!

            Ulus olarak geldiğimiz nokta bu sayın okurlar. İdealizmden ayrışmış, materyalizme karışmış bir toplumun bireyleri olarak hayata ve maddeye bakış açımızı yeniden sorgulamadan, “Yeniden Büyük Türkiye” kurmamız tamamen hayaldir.

 

*Medrese eğitiminin çağın çok gerisinde kaldığını ve kapatılmasını yerinde buluyorum. Buna rağmen, insanların medreselerde eğitim almak için gösterdikleri çabayı yüreklerinden fışkıran idealizmi alkışlıyorum.

                                                                                                  Av.Mustafa Özdemir


Bu Yazıyı Oylayın: 

Yorumlar
Fikret ASLAN [ 16 Nisan 2007 03:35:49 ]
Sn. ÖZDEMİR, bu yazdıklarını anlayabilmek için, insanlarımızın mutlaka ama mutlaka bahsettiğin o kutsal toprakları yaşaması lazım, mutlaka o güzelim Palu'nun maneviyat kokan havasını teneffüs etmesi lazım... başka türlü anlamaz bu hisli yazınızı... Hislerimin derinliklerinde bir titreme ve duygu patlaması yaşadım yazınızı okuyunca... Ağladım, bir an çocukluk yıllarım aklıma geldi... Her şey anlattığın gibiydi... Belki Palunun o maneviyatı yüksek medreselerinde eğitim görmedim ama o havayı hep içimde hissettim, o hava evimin içinde hep vardı ... unutmuştum, unutturdular belki... yeniden hatırlattığın için yürekten teşekkürler.

fatih karataş [ 12 Nisan 2007 12:43:49 ]
Mustafa Bey ben de bir eğitimci olarak görüşlerinize katılıyorum.Ben okul yıllarımı bir an hatırladım ve bizden geriye sadece para kaldığını görüyorum.öğrencilerim bana artık nasıl çok para kazanabiliriz diye soruyorlar ne kötü.....

Diğer Sayfalar: 1. 

Yorum Yazın
İsim:


E-Posta:


Mesaj:
       
       
       
       
Kalın | İtalik
Altçizgili | Link